کارگاه آموزشی خصوصی ویژه مسافران روز یکشنبه ۹۷/۰۸/۱۳
دوشنبه 14 آبان 1397 ساعت 05:25 | نوشته ‌شده به دست مسافر سهراب | ( نظرات )
جلسه‌ی پنجم از دوره‌ی نهم سری کارگاه‌های آموزشی خصوصی ویژه مسافران کنگره ۶۰ نمایندگی اروند آبادان با دستور جلسه: رابطه‌ی یادگیری و معرکه‌گیری با استادی: آقا محمد سعید و نگهبانی: آقا محمود و دبیری: آقا حسین در روز یکشنبه مورخ ۱۳/۰۸/۱۳۹۷ رأس ساعت ۱۷ آغاز بکار نمود.

سلام دوستان محمد سعید هستم یک مسافر.

در خدمت جایگاه استادی، نعمتی نهفته است چون وقتی در این جایگاه قرار می‌گیرید باید قبل از جلسه تحقیق کند و مطالبی را برای ارائه جمع‌آوری کنید و این باعث می‌شود که یک دانایی و آگاهی درون شما شکل بگیرد. این دستور جلسه برای من خیلی جالب و کاربردی است، چون مشخص می‌کند که رابطه‌ی یادگیری و معرکه‌گیری چیست و اینکه چه چیز باعث می‌شود من از یادگیری بازبمانم.

من از تجربه‌ی خودم میگویم، زمانی که به کنگره آمدم، جرقه‌ای زده شد تا به کنگره ایمان بیاورم. یادم است زمانی که به‌عنوان تازه‌وارد مشاوره می‌شدم آقا محمدرضا خالدی به من گفتند که ما چیزی به‌عنوان ترک اعتیاد نداریم. بلکه ما در اینجا درمان اعتیادداریم. درمان فوق ترک است و تعادل فوق درمان است و این موضوع خیلی برای من جالب بود. چون من دو الی سه ماه اول در حالت عادی خودم نبودم و فقط می‌آمدم و می‌رفتم و چیزی متوجه نبودم. ولی این جمله مثل روزنه‌ی نوری بود که مرا مجاب می‌کرد که به جلسات بیایم. مثل خیلی‌ها که اوایل سفر اول هستند، من هم به کنگره میامدم ولی نمی‌توانستم روی صندلی بنشینم، بارها وسط لژیون می‌رفتم بیرون و می‌آمدم؛ اما این جمله من را امیدوار نگه می‌داشت.

حال چه چیزی باعث می‌شود که این درمان درون من شکل بگیرد؟ و باوجوداینکه ترک‌های گوناگونی را امتحان کردم، چه چیز موجب می‌شود از ترک اعتیاد به سمت درمان اعتیاد بیایم؟

یک نقطه‌ی اساسی همین آموزش و یادگیری است. وقتی در مثلث درمان اعتیاد که همان جسم و روان و جهان‌بینی است، صحبت از جهان‌بینی به میان می‌آید یعنی من باید جهان‌بینی خودم را تقویت کنم و اگر خوب دقت کنیم می‌بینیم که در تقویت جهان‌بینی ردّ پای یادگیری وجود دارد.

و حال چه چیز باعث می‌شود که من یک‌قدم جلوتر بیایم و از درمان به تعادل برسم؟

باز همین یادگیری و جهان‌بینی مسبب آن است و ردّ پای یادگیری کاملاً مشهود است. چون در سفر دوّم دیگر خبری از شربت اوتی نیست.

من در اواسط سفرم به اینکه این مکان می‌تواند من را به تعادل و آرامش در زندگی‌ام برساند، ایمان آوردم و چیزی که باعث این موضوع شد این است که ما مثلثی داریم به اسم مثلث دانایی: تفکر، تجربه، آموزش.

خوب که دقت کنیم می‌بینیم که در این مثلث هم یکی از اضلاع آن آموزش است و ارتباط مستقیمی با یادگیری دارد و متوجه می‌شویم که یادگیری چقدر می‌تواند مهم باشد.

حدیثی از حضرت رسول اکرم (ص) هست که می‌گوید: اطلبو العلم من المهد الی اللحد.

یعنی از زمانی که به دنیا می‌آیی باید یاد بگیری تا زمانی که بخواهی از دنیا بروی (ز گهواره تاگور دانش بجوی) و این اهمیت یادگیری را می‌رساند.

حال نقطه‌ی مقابل و روبروی این ضلع، معرکه‌گیری قرار می‌گیرد. من شخصاً قبل از اعتیادم بسیار انسان معرکه‌گیری بودم. معرکه‌گیری‌هایم بیشتر در بحث‌های سیاسی و مذهبی بود؛ و این معرکه‌گیری باعث می‌شد که زمان خیلی زیادی را با آن اختصاص بدهم.

لازم است که نکته‌ای را یادآوری کنم، یکی از نقاط قوّتی که جناب مهندس دارند این است که قدرت آسیب‌شناسی خیلی بالایی دارند و این آسیب‌شناسی را در بهترین حالت ممکن انجام می‌دهد؛ یعنی می‌سنجند که یک فرد برای اینکه به درمان برسد باید چه روندی را طی بکند و چیزهای فرد را از روند درمان بازمی‌دارد. به خاطر همین ما در حرمت‌ها و قوانین به‌صورت نوشته و نانوشته مواردی داریم که می‌گوید: رفت‌وآمد کردن بیرون از کنگره ممنوع، قضاوت کردن ممنوع، قرض دادن پول ممنوع و پس‌ازآن دستور جلسه‌ی داریم به نام رابطه‌ی یادگیری و معرکه‌گیری. این‌ها به من یاد می‌دهد که چه چیز باعث می‌شود من از یادگیری و آموزش گرفتن و درمان بازبمانم.

حال معرکه‌گیری چگونه اتفاق می‌افتد؟

من امروز در لژیون سیگار از صحبت‌های آقا محمد نکته‌ی خیلی جالبی برداشت کردم و آن این بود که: من تا زمانی که قواعد بازی را بلد باشم، بازی را انجام می‌دهم. ولی زمانی که دیگر قواعد بازی بالاتر از آن چیزی می‌شود که به یاد دارم، بازی را خراب می‌کنم و به هم می‌زنم. در زندگی و درمان هم به همین شکل است؛ یعنی تا زمانی که من بلد باشم به کنگره بیایم و بروم و راهنما و مرزبان مرا بازخواست نکنند، میایم و قشنگ بازی می‌کنم؛ اما اگر یک روزبه من گفتند که تو چرا دیر آمدی و من جوابی برای گفتن نداشته باشم، بازی را به هم می‌ریزم و خراب می‌کنم به این صورت که میگویم چرا فلانی نیامده چرا فلانی را بازخواست نمی‌کنید و...

و این موضوع ابتدا در ذهن من اتفاق میافتد یعنی این معرکه‌گیری و درگیری را ابتدا در ذهن خودم اجرا می‌کنم و بعد وقتی نمی‌توانم از پس آن ‌بربیایم، آن را به بیرون انتقال می‌دهم.

معرکه گیری یک مثلث دارد و از سه چیز نشست می‌گیرد: یکی اینکه من آگاهی نداشته باشم. دوم اینکه منبّت داشته باشم و سوم اینکه شکست‌خورده باشم.

برای مثال در کنگره ره‌جو در درمان موادش شکست می‌خورد و وقتی به او گفته می‌شود که چرا فلان کار را انجام نمی‌دهی، شروع به معرکه‌گیری می‌کند. مسئله‌ای که در آخر می‌خواهم بگویم این است که معرکه‌گیری یکی از حربه‌های نیروهای بازدارنده است که من را از آموزش گرفتن بازمی‌دارد و مانع شکل گرفتن فرایند دانایی درون من می‌شود؛ و باید بدانم که هرجایی و در هر بازه‌ی زمانی‌ای من حس خوبی نداشتم، بدین معنی است که من در آن بازه از زمان هیچ آموزشی ندیدم و هیچ‌چیزی به دانایی من اضافه نشده است. امام علی (ع) می‌فرماید: هر شخصی دو روز از عمرش مثل هم باشد، آن شخص زیان‌دیده است. منظور از این حدیث این است که نسبت به‌روز قبل هیچ دانایی و هیچ آگاهی‌ای به او افزوده نشده باشد.

من شخصاً باید خیلی مراقب این موضوع باشم و خودم را از معرکه‌گیری دور بکنم.

و در ادامه مراتب تقدیر و تشکر از نگهبان دور ه ی قبل آقا محمد سعید توسط نگهبان دوره‌ی جدید آقا محمود به عمل آمد.

مرزبان کشیک: آقا حامد

عکاس و نگارنده: مسافر سهراب

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه های آموزشی آقایان مسافر،



می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مسافرحامد دوشنبه 14 آبان 1397 23:17
با سلام وخداقوت جلسه ای پرانرژی بود
مسافر حامد ص دوشنبه 14 آبان 1397 19:16
خدا قوت به تمام خدمت گذاران کنگره 60
دوشنبه 14 آبان 1397 14:19
خدا قوت میگم به آقا محمد سعید. صحبت هاشون مثل همیشه پربار و آموزنده بود ‌. خدا قوت هم میگم به آقا محمود و تمام بچه های خدمتگذار
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic