کارگاه آموزشی جهان بینی چهارشنبه، سم زدایی یا سم نزدایی
پنجشنبه 5 بهمن 1396 ساعت 12:26 | نوشته ‌شده به دست مسافر صالح | ( نظرات )

به نام خدا
 

این جلسه، ششمین جلسه از دوره شصت و یکم کارگاههای آموزشی کنگره 60 با دستور جلسه سم زدایی یا سم نزدایی در روز چهارشنبه مورخ 96/11/4 با استادی و نگهبانی مهندس و دبیری همسفر فهیمه راس ساعت 9:30 آغاز به کار نمود.

سلام دوستان حسین هستم یک مسافر.
امیدوارم حال همه شما خوب باشد، حال من هم بحمدلله خوب است.
هوا مقداری آرام است و انشاء الله بارندگی هم داشته باشیم.
دستور جلسه این هفته ما سم زدایی و سم نزدایی است. این دستور جلسه را ما هر سال در برنامه های خودمان داریم. الآن نزدیک به 300میلیون نفر مصرف کننده موادمخدر در سراسر دنیا داریم، 300میلیون نفر آمار رسمی است، آمار غیررسمی مطمئناً خیلی بیشتر است. چون دقیقاً هیچکسی نمی تواند تعداد مصرف کننده را محاسبه کند. کشور ما حدود 3میلیون نفر مصرف کننده را پذیرفته است. ما مصرف کننده تفننی نداریم، مثل این است که بگوییم ما یکسری دزد داریم حرفه ای و یکسری دزد تفننی. بنابراین می بینیم که بیماری اعتیاد بیشترین مریض ها را دارد. من فکر نمی کنم سایر بیماری ها رقمشان از 300 میلیون بالاتر برود. موادمخدر دو بخش است، موادمخدر قانونی ، موادمخدر غیرقانونی. مرفین یک ماده مخدر قانونی است، پتدین، ترامادول، فلوکسیتین و آلپرالازولام و ... مخدرهای قانونی هستند، اگر مصرف کنندگان مخدرهای قانونی را جمع کنیم، می بینیم به همین اندازه ی مصرف کنندگان ماده مخدر، مصرف کننده مخدرقانونی داریم.
الکل هم دو بخش می شود، الکلیسم و مشروب خور (عرق خور) ، الکلسیم کسانی هستند که اگر الکل به آنها نرسد، بدنشان بهم می ریزد و باید حتماً الکل بخورند. مشروب خور ها اینطور نیستند و اگر نخورند مشکلی برایشان پیش نمی آید. بنابراین ما یکسری مشروب خور داریم که دائماً الخمر هستند، ولی هنوز الکلسیم نشده اند و در زمره مصرف کنندگان نیستند.
به نظر من، ما با حدود یک میلیارد نفر مواجه هستیم که درگیر موادمخدر قانونی و غیر قانونی هستند.
وقتی به این قضیه با این انبوه نگاه می کنیم، باید ببینیم که آیا راه حلی برای این موضوع هست یا خیر؟ در مورد مصرف کنندگان موادقانونی، چیزی که به آنها داده می شود، از آنها پس گرفته نمی شود. عوض می شود، ولی پس گرفته نمی شود. دیازپام می دهند، بعد به دپاکین یا فلوکسیتین تبدیل می شود، من ندیده ام که دارو از این اشخاص گرفته شود و تا آخر عمر باید دارو را بخورد. ولی در مورد مصرف کنندگان غیرقانونی، اینطور نیست، این مواد را میخواهند از شخص بگیرند. گرچه این قضیه هم در موضوع کاهش آسیب یا مهار اعتیاد پیچیده شده است، که می گویند شما که مصرف نمی کنید، ما یک داروی قانونی به شما می دهیم و تا آخر متادون یا ب2 مصرف کن، که این هم در نوع خودش برای مصرف کنندگان آخرخطی مفید است.
ولی آنجا که می خواستند داروها را از این افراد پس بگیرند، یک اشتباه فاحش رخ داد، که این اشتباه بزرگ هنوز در سطح جهانی وجود دارد. امروز 70 تا 80 نفر در یک هفته به راحتی اعتیادشان را درمان می کنند، جاده درمان مثل اتوبان است و کنگره 60 تنها جایی در دنیا است که به شما می گویند، چقدر مصرف می کنی؟ چطور مصرف می کنی؟ چون می داند که چه کار می خواهد بکند. وقتی می گوید چطور مصرف می کنی و چه مصرف می کنی، بر مبنای نوع موادمصرفی و میزان مصرف، داروی شما مشخص و اندازه گیری می شود و به شما تجویز می شود. همه چیز آگاهانه است.
ولی در سیستم های دیگر، می گویند که این ماده مخدر سم است و چون این یک سم است، ما باید این سم را از بدن شما خارج کنیم و این در مقوله اعتیاد، بزرگترین اشتباهی بود که بشر مرتکب آن شد، مخصوصاً در این صدساله اخیر.

بزرگترین اشتباه بشر و بزرگترین اشتباه علمی. حرف دو قسمت است، یا علمی است یا دانشگاهی. هر حرف دانشگاهی الزاماً علمی نیست. سم زدایی هم یک واژه غلط و غیرعلمی بود و نتایج وحشتناکی داد ، مخصوصاً URD  و UROD وحشتناک بود. بیهوش کردن شخص، نالوکسان و نالترکسون زدن، مرفین بدن شخص را صفر کردن و تمام تعادل جسم و روانش را بهم ریختن، بعد شخص مثل یک مرغ پرکنده، بالاپایین می پرد که گاهی اوقات منجر به مرگ هم می شد، همه ی اینها بخاطر این بود که موادمخدر را از بدنش خارج کنند. آیا این فاجعه نبود؟  تقصیری هم نداشتند، چون خشت اول را کج گذاشتند، اول گفتند که موادمخدر سم است.
در قدیم بعضی ها با تریاک خودکشی می کردند وتریاک مثل سم هم عمل می کرد، اگر کسی می خواست خودکش کند با یک تا سه گرم تریاک خودکشی می کرد، چون خارج از دوز بود، آنجا حکم سم داشت و باید شخص را به بیمارستان می بردند و معده اش را شستشو می دادند، چون شخص عادت به تریاک نداشته است.
از زمین تا آسمان بین فردی که تریاک مصرف نمی کند و خارج از دوز مصرف می کند با شخصی که مصرف کننده تریاک است، فرق است.
اولاً این سم، بعد از 3 روز خوردن مایعات و مصرف نکردن، از بدنش خارج می شود. یعنی اگر بخواهد سم زدایی کند، اتوماتیک از بدنش خارج می شود.
اینجا می بینیم که مسئله، خارج کردن نیست، چون تعریف غلط بود. چون اگر می خواستیم بگوییم که موادمخدر سم است، باید حتماً می گفتیم کسی را سم زدایی می کنند که مسموم است، کس که سم خورده است، سمی که خورده است چه هست؟ تریاک. نه ، تریاک سم نیست. باید ثابت کنیم که تریاک، هروئین و حشیش سم است. اول باید سم بودن را اثبات کنیم، تا بعد بگوییم کسی که اینها را مصرف کردم، مسموم است.
می گویند، اگر کسی تریاک زیاد مصرف کند، می میرد، ما می گوییم، اگر شخصی نان بربری هم زیاد مصرف کند، خفه می شود. یا همینطور آب.
خیلی ها با دیازپام خودکشی می کنند، آیا می گویند که دیازپام سم است؟
الآن هرچه بیمار در بیمارستان لقمان هستند، با قرص خودکشی کرده اند، بخاطر اینکه آن قرص دارو است و به آن سم نمی گویند. ولی اگر کسی هروئین مصرف کند، می گویند سم مصرف کرده است، هروئین هم دی استیل مرفین است.
بنابراین واژه سم زدایی خیلی ها را گمراه کرد.
ما پزشکان متفکر و فهمیده ای داریم، پروتکلی که از روز اول به آنها ارائه دادند، غلط بوده و کسی هم جرات نداشت بگوید که این برنامه غلط است.
من آن چیزی که به شما اینجا گفتم، بعنوان یک مقاله علمی مطرح کردم. من مقاله ای تحت عنوان سم نزدایی به علوم پزشکی زنجان ارائه دادم و راجع به آن سخنرانی کردم. آنجایی که اوج URD بود و پزشکان بیهوشی انجام می دادند. موقعی که من این مقاله را ارائه دادم، چند نفر پزشک که قبل از سخنرانی با من گرم گرفته بودند، با من قهر کردند. من گفتم نیازی به سم زدایی نداریم، یک کاسه ترشی به مصرف کننده بدهید، فوری سم زدایی می شود وخمار می شود. نصف لیوان آبلیمو بخورد، فوری خمار می شود.

یک نفر گفت، یک دوستی داریم که می خواهد آزمایش بدهد، من هم گفتم باید شب یک پارچ آب هندوانه و یک لیوان آب لیمو داخلش بریزد و بخورد. بعد از یک ماه گفتم، فلانی آزمایشش منفی شد، گفت: مُرد.
راههای سم نزدایی زیاد است. بعضی ها هم که قرص ضد حاملگی می خوردند. دیگر لازم نیست که 3 میلیون تومان پول بدهید و سم زدایی شوید.
طرح های بسیار زیادی داده شد که خیلی وقت ها آدم گریه اش می گیرد. کسی که بیهوشی و یوآردی را مطرح کرده است، تقصیر ندارد، به اوگفته اند که اگر موادمخدر از بدنش خارج شود، آزمایش منفی می شود. ولی اگر اصل مسئله را می دانست، امکان نداشت، چنین طرحی را ارائه دهد.
مجدد کارهای عجیب تری انجام شد که قوز بالای قوز بود. گفتند که شخص را یوآردی کنید و قرصی به او بدهید که روی گیرنده هایش را بگیرد که اگر موادمصرف کرد، دیگر نشئه نشود. این دیگه بدتر از اول بود.
باز یک نفر کار دیگری کرد، گفت این قرص را زیر پوست شخص قرار بدهیم تا شش ماه ذره ذره جذب شود. من لندن بودم و مد شده بود، گفتند که ما شکم شخص را باز می کنیم و این قرص را داخل شکمش قرار می دهیم که اگر یک موقع مصرف کرد، نشئه نشود.
اصلاً داستان چیزی دیگری است. مثل این می ماند که شما یک چیزی را در خانه تان گم کرده اید و در اصفهان دنبال آن می گردید.  به قول اشکذری، می گفت پدر من تریاکی بود، یک حب تریاک 15 سال قبل در دماوند گم کرده بود، هرجا می نشست، داخل منقل دنبال آن می گشت.
این کارها را همه می کردند، جز اینکه بگویند، اعتیاد چه هست؟ کنگره 60 گفت: اعتیاد جایگزینی است. بهداشت جهانی می گوید: اعتیاد مسمومیت مزمن است. سازمان ملل ، UNODC  و سازمان بهداشت جهانی اشتباه می کنند و نمی دانند چه هست. اعتیاد جایگزینی مزمن است، ماده مخدر بیرونی جای ماده مخدر درونی را گرفته است. همین را اگر بپذیریم، راه باز می شود. آن وقت است که این یک میلیاردی که درگیر اعتیاد هستند، می توانند از جهان اعتیاد خارج شوند.
هنرپیشه هالیوود، کسی که برنده جایزه اسکار است و از نظر شهرت بسیار مطرح است، الکلیسم بوده و چون نتوانسته است که خوب شود، خودش را به دار آویخت. آیا این شخص کلینیک خوب نداشته؟ پزشک خوب نداشته؟ داروی خوب نداشته؟ با تمام آن امکانات نتوانست اعتیادش را حل کند.
در ترک های اعتیاد، افراد بالای یک سال بین 3 تا 7 درصد ممکن است مصرف نکنند و پاک بمانند، کیفیت زندگی را کاری نداریم.
ما یک بررسی را با ستادمبارزه با موادمخدر انجام می دهیم، دولت خیلی روی عملکرد کنگره 60، تمرکز کرده است، ستاد بودجه ای تعیین کرده است (حدود 100 میلیون بخاطر اهمیت مسئله)  و برای اینکه بفهمد که کنگره 60 چه کار می کند که افراد تا این میزان به درمان می رسند، آزمایشاتی را انجام می دهد. از بین 3500 نفر به صورت رندم 500 نفر انتخاب می شوند و آزمایش می دهند.

دو هفته پیش 30 نفر که بالای یکسال رهایی دارند، مورد آزمایش قرار گرفتند، 24 نفر از این افراد کاملاً پاک بودند، بقیه هم دوپلاس کدئین و ترامادول و بقیه هم به مقدار خیلی ضعیف داروهایی که مربوط به کدئین می شده مصرف می کردند. یعنی در فاز اول ما 80 درصد پاکی داشتیم. این رقم با رقم جهانی کاملاً متفاوت است، رقم جهانی 3 درصد است و کنگره 80 درصد را به اثبات رساند.
این بخاطر این است که راه درست است و این کاری که در کنگره 60 صورت می گیرد، در کنگره ها هم اجراء می شود. همه اینها بخاطر این است که می گوید سم زدایی درست نیست و سم نزدایی است.

یک خبر خوبی هم به بعضی راهنماها بدهم که دوره راهنمایی چهارسال است و در شورای دیده بانان تصویب شد، راهنمایانی که چهارسالشان تمام می شود، لژیونشان را تحویل می دهند، 6 ماه می گذرد و بعد یک درخواست می دهند، درخواستشان بررسی می شود و اگر سه نفر از شاگردانشان به راهنمایی رسیده باشد و تعداد رهایی هایشان به مقدار مشخصی رسیده باشد، می توانند در یک شعبه دیگر مجدد تشکیل لژیون بدهند. همه ی اینها بخاطر زحمات امین است که کارهای آغازنامه را بررسی می کند.
زمان مشارکت ها ، سه دقیقه است.
اعلام سفر و مشارکت به جهت امکان حضور اعضاء در جلسات هفتگی، یکبار برای هر عضو می باشد.
اولاً حق مشارکت برای سفر اولین ها است، هر کسی در هفته یک بار مشارکت می کند، یا مشارکت می کند یا اعلام سفر.
کلیه مشارکت ها 10 دقیقه مانده به 6 بسته خواهد شد.
استاد هم بیشترین 5 دقیقه نباید صحبت کند.
نگهبان و دبیر هم نمی توانند باهم صحبت کنند، بایستی یادداشت رد و بدل کنند.
خلاصه صحبت های جلسه قبل، بیشتر از دو دقیقه نباشد.
دبیر حتماً، بایستی گزارش را بنویسد. ما می خواهیم دبیر بنویسد تا تندنویسی و حافظه اش خوب شود.
راهنماها هم مثل طرح ترافیک زوج و فرد شدند، لژیون هایی که شماره شان زوج است، یکشنبه ها خودشان را معرفی می کنند، لژیون هایی که شماره شان فرد است، روزهای سه شنبه یا دیگر روزها.  گروه خانواده هم، یک هفته کسانی که لژیونشان زوج است و یک هفته هم کسانی که لژیونشان فرد است.


فایل صوتی سخنرانی جناب مهندس

نگارنده: مسافر احمد شریفیان

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه آموزشی جهان بینی،می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفردنیا پنجشنبه 5 بهمن 1396 22:41
سپاس فروان وخسته نباشید میگم ممنونم ازاینکه سایت بروز شده تحت اختیار اعضا قرار میدهید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic