کارگاه آموزشی عمومی پنج‌شنبه 96/09/23
پنجشنبه 23 آذر 1396 ساعت 21:37 | نوشته ‌شده به دست مسافر صالح | ( نظرات )
ششمین جلسه از دوره دهم سری کارگاه های آموزشی عمومی ویژه مسافران و همسفران کنگره 60 نمایندگی اروند آبادان یا دستور جلسه " هفته همسفر" با استادی " آقا علیرضا" و نگهبانی " آقا رضا " و دبیری " آقا صالح " در روز پنج‌شنبه مورخ 96/09/23 رأس ساعت 17 آغاز بکار نمود.


خلاصه سخنان استاد:

سلام دوستان من علیرضا هستم یک مسافر

جا دارد هفته هم‌سفر را به خانم آنی و آقای مهندس و همه‌ی عزیزان کنگره 60 تبریک عرض کنم. من خودم که به آن فکر می‌کردم که آقای مهندس طی این مراسم و بزرگداشت‌ها و این روزهایی که قرار دادند و به من مسافر یاد دادند، همین سپاسگزاری است. چیزی که در زمان اعتیاد خودم داشتم و یکی از بزرگ‌ترین عوامل تخریبی که در انسان مصرف‌کننده هست، همین ناسپاسی کردن یا عدم سپاسگزاری یا طلبکار شدن انسان است. یک اتفاقی که می‌افتد این است که من گذشته از خود و اطرافیان، از کل کائنات هم طلبکار می‌شوم چه کسانی که در کنارم هستند، از خانوادم، از همسرم، از فرزندانم، از همه خواهر و برادر و تمام اعضا که در کنارم هستند؛ و در آخر اتفاقی که برای من افتاد از خداوند هم طلبکار می‌شوم؛ و همیشه از همه یک‌چیزی می‌خواهم بی‌آنکه برای خودم وظیفه‌ای قائل باشم.

چیزی که در کنگره به‌خوبی در حال انجام است در ادامه همین بحثی که جناب مهندس میگویند درس زندگی کردن و در کنار هم بودن است من فکر می‌کنم همین اتفاق خیلی خوب، همین مراسم هفته‌ها که یکی از آن‌ها هفته‌ی هم‌سفر است. همه‌کسانی که آمدند و درمان شدند و هم‌سفر داشتند این را با تمام وجود حس می‌کنند. از روزی که هم‌سفر آن‌ها حضور پیدا می‌کند و در آموزش‌های کنگره در کنارشان قرار می‌گیرد و تغییرات را به‌صورت ملموس در زندگی خود حس می‌کنند. ما خارج از کنگره و تمام مردم که هستند تفکر بر این است اگر روزی به آن‌ها بگوییم مثلاً فرزندتان درگیر مصرف مواد مخدر است یا همسر شما درگیر اعتیاد است، شما باید حضور پیدا کنید و آموزش ببینید اولین چیزی که مطرح می‌کنند میگویند: آن همسر یا فرزندم مصرف‌کننده است، من بیایم و آموزش بگیرم؟! در بیرون تفکر شکل دیگری است، همان‌طور که در سی دی آسیب‌شناسی جناب مهندس میگویند غیر از صورت‌مسئله‌ای که مطرح شد یکی از آسیب‌شناسی‌ها همین است که به‌درستی در کنگره مطرح می‌شود اگر ما یک مصرف‌کننده را تشبیه کنیم به یک نارنجک، اگر یک نارنجکی در خانه‌ای، خانواده‌ای عمل کرد، درست که آن فرد بیشترین آسیب‌ها را می‌بیند ولی افرادی که در کنار او هستند غیرممکن است که آسیب‌ندیده باشند.

در ادامه چیزی که جناب مهندس هم در روز چهارشنبه گفتند باید همه‌ی آن خانواده آموزش بگیرند. خدا را شکر می‌کنیم که در کنگره در گروه خانواده این امر به بهترین شکل اتفاق می‌افتد. من خودم یا دوستانی که در کنگره هستند داریم می‌بینیم بدترین نوع خانواده‌ای که دچار آشوب و به‌هم‌ریختگی‌های دوران مصرف هستند، وقتی‌که به کنگره می‌آیند اولین اتفاقی که می‌افتد این است که آرام شدن جو خانواده است و این را در کنگره یاد می‌گیرند که قبل از اینکه در مقابل هم بایستند و نقطه مقابل همدیگر شوند بیایند و در کنار هم قرار بگیرند. این را به‌خوبی یاد می‌گیرند که هرچقدر این مقابله‌ها بیشتر می‌شود به‌هم‌ریختگی‌ها بیشتر است. هرچقدر مهر و محبت‌ها بیشتر می‌شود درمان هم بهتر شکل می‌گیرد. این هم به برکت همین آموزش‌هایی است که در کنگره در حال شکل گرفتن است.

در این هفته هم‌سفر واقعاً هرقدر که زمان بیشتر می‌گذرد، تصور اینکه هم‌سفرم 17 سال منی که حال خراب بودم را تحمل کرده است و از فروپاشی کانون خانواده جلوگیری است و شاید حالی که در آن زمان داشتند را درک نمی‌کردم و این به خاطر همین صفت طلبکار بودن است و شاید اعتیادم را گردن همسرم یا پدر و مادرم می‌اندازم. به خاطر این است که نمی‌دانم. ولی وقتی‌که به کنگره می‌آیم کم‌کم یاد می‌گیرم که خود من این راه را انتخاب کردم. مسیری را رفتم که به اعتیاد رسید. اگر پدر و مادر یا همسرم در کنار من بودند از لطف و محبت آن‌ها است که من را تنها نگذاشته‌اند. در قدیم به دوستانم می‌گفتم که آیا اگر هم‌سفر من دچار مصرف مواد مخدر می‌شد من حاضر بودم که 17 سال آن را تحمل‌کنم؟ واقعیت این است که مهر و محبتی است که خداوند در مادر و یا همسر که کانون مهر و محبت هستند، قرار داده است. اینکه همیشه با تمام وجود تلاش می‌کند که این کانون را نگه دارد و تحمل کند. شاید در این مهرو محبت‌ها آن‌قدر عادی برایمان بگذرد که شاید متوجه این مسائل نباشیم. ولی مهندس این امر مهم را در کنگره قرار داده است اینکه من بر گذشته خود مروری کنم و الآن قدردان زحمات ایشان باشم و تشکر و سپاسگزاری کنم.

من باز این هفته را به گروه خانواده و هم‌سفران و خانم آنی تبریک میگویم. از اسیستانت شعبه خانم مریم تشکر می‌کنم و این هفته را به ایشان تبریک میگویم. چیزی که هست و جناب مهندس هم درباره این موضوع می‌گوید این است که کسانی که بعد از سفر اول برگشت داشتند همان کسانی بودند که هم‌سفر نداشته‌اند و یا با هم‌سفر خود به کنگره نیامده‌اند. یکی به کنگره می‌آید و آموزش می‌گیرد و دیگری در کنگره نیست جناب مهندس دراین‌باره اختلاف‌فاز می‌گوید و این در زندگی هم می‌تواند مشکل‌ساز شود. بهترین کمک به من این است که اصطلاحاً با بال پرواز به کنگره بیایم. یک بال که خود مسافر است و بال دوم هم‌سفر ایشان است. تشبیه خوبی است که به من نشان دهد اینکه چقدر حضور هم‌سفر در کنگره به من و در درمانم تأثیرگذار است.

و در ادامه مراسم اهدای گل رهایی به مسافران آقا حسین و آقا ناصر رهجوهای کمک راهنمای محترم آقا محسن دریافت کردند. مرزبان کشیک: آقا محسن

عکاس: مسافر محمدسعید

نگارنده: مسافر صالح 

لژیون خدمتگزار: لژیون دوم


Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه های آموزشی عمومی،،

برچسب‌ها: هفته همسفر،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مسافرعلی یکشنبه 26 آذر 1396 23:35
سلام وخسته نباشید به همیه بچه های کنگره از جمله بچه های وبلاگ نویس .منم به نوبه خوددم به اقا ناصر اقامحمد سعید واقاحسین تبریک میگم رهایی شونو وامیدوارم باشور وهیجان مضاعف سفر دومشون رو شروع کنن .
مسافرعلی یکشنبه 26 آذر 1396 23:30
سلام وخسته نباشید به همیه بچه های کنگره از جمله بچه های وبلاگ نویس .منم به نوبه خوددم به اقا ناصر اقامحمد سعید واقاحسین تبریک میگم رهایی شونو وامیدوارم باشور وهیجان مضاعف سفر دومشون رو شروع کنن .
مسافر صالح شنبه 25 آذر 1396 00:20
سلام دوستان
این هفتهء مبارک را به تمامی همسفران و خانم آنی و همسفر خودم تبریک میگم. این سپاسگذاری را مدیون جناب مهندس هستم که فرهنگش را در کنگره شکل دادند.
رهایی دوستان عزیزم آقا محمدسعید و آقا حسین و آقا ناصر را به خودشان و آقا محسن و خانواده محترمشان تبریک میگم.
برای تک تک عزیزانم از خدا طلب سلامتی و روزهای پر روزی میکنم.
از آقا محسن هم که واقعا هیچوقت در کنگره و راهنمایی و مهربانی کم نذاشتند تشکر میکنم. از خدا میخوام همیشه سلامت و پر روزی باشند.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic