مقاله : خدمتگزاری
چهارشنبه 8 مرداد 1399 ساعت 19:18 | نوشته ‌شده به دست مسافر عبدالله | ( نظرات )
خدمتگزاری، مفهوم وسیع و گسترده ای دارد، این واژه، تمام فعالیت‌های مثبت و مفید انسانها را در زمینه‌های‌ اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و معنوی شامل می شود. این نکته را یادآور می شویم که خدمتگزاری، غیر از انجام وظیفه است برای روشنی و وضوح معنای خدمتگزاری لازم است  مرز این دو مشخص شود.


مفهوم خدمتگزاری؛

خدمتگزاری، مفهوم وسیع و گسترده ای دارد، این واژه، تمام فعالیت‌های مثبت و مفید انسانها را در زمینه‌های‌ اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و معنوی شامل می شود. این نکته را یادآور می شویم که خدمتگزاری، غیر از انجام وظیفه است برای روشنی و وضوح معنای خدمتگزاری لازم است  مرز این دو مشخص شود.کسی که مسؤلیتی بر دوش دارد چه در بعد معنوی و چه در بعد مادی و در ازای کار، مزد دریافت می کند خدمتگزار نیست اگر چه نتیجه تلاش او در راستای خدمت به خلق قرار می گیرد. خدمتگزار واژه ای است که با چگونگی عمل و نیت فرد ارتباط دارد،البته اگر شخصی در انجام وظیفه اش کوتاهی نکرد و آن را به بهترین وجه انجام داد و علاوه هَم و غم خویش را در رفع نارسائیهای زندگی مردم قرار داد و تابع یکسری مقررات خشک و دست و پاگیر اداری نبود نام خدمتگزار بر او زیبنده و شایسته خواهد بود، بنابراین هر خدمتگزار به جامعه خدمت می کند ولی هر خدمتی خدمتگزاری نیست.

خدمت کردن هم شامل خیلی از مسائل میشود که در قران کریم توجه به احسان و نیکوکاری و انفاق در راه خدا است که بیش از صد آیه درباره این موضوع نازل شده است، که در این عمل بزرگ تمام بزرگان و کتاب های آسمانی به آن اشاره کردند.

سعدی می فرماید ( بنی آدم اعضای یکدیگر و از یک گوهرند، ازاین رو دردمندی بر غم و اندوه دیگران امری طبیعی است، زیرا آن گاه که عضوی از پیکر آدمی به درد می‌آید، برای عضو‌های دیگر قراری نخواهد ماند )

همان‌طور که مهندس دژاکام می‌گویند: خدمت در کنگره مانند جریان خون در بدن و مانند باران برای زمین است، اشخاصی که خدمت می‌کنند دو ویژگی مهم دارند: اول اینکه روز به‌ روز حالشان بهتر می‌شود، دیگران آن‌ها را خواهند شناخت و این در رهایی آن‌ها و بالا بردن آگاهی‌ فرد نقش مهمی دارد، دوم اینکه کنگره با همین خدمت‌‌ها به چرخش خود ادامه می‌دهد و اگر این خدمت‌‌ها نباشد کنگره از چرخش خواهد افتاد و در جای دیگر یکی از بزرگ‌ترین آفت‌ها را برای یک سفر دومی خدمت نکردن و غرور داشتن می‌داند. وقتی آموزشها قطع شود به بی راهه خواهیم رفت، پس خدمت در کنگره مقوله بسیار مهمی است. منظور از خدمت، خدمت صادقانه و داوطلبانه است و بدون چشم‌داشت، ما گاهی به دیگران خدمت می‌کنیم و انتظار مزد یا پاداش داریم و اگر این پاداش را دریافت نکنیم حالمان خراب می‌شود، اگر ما در مقابل خدمتی که انجام می‌دهیم مزدی دریافت کنیم، این دیگر اسمش خدمت نیست این می‌شود شغل ما؛ اما خدمت کردن بدون چشم‌داشت خدمتی است که در آن انتظار پاداش و یا تشکر نداریم، این خدمت باعث می‌شود ما با نگرشی مثبت‌‌تر و متفاوت‌تر به زندگی و مردم اطرافمان نگاه کنیم. وقتی انسان خدمت داوطلبانه یا غیر خودخواهانه انجام می‌دهد از توقعات ویرانگر فاصله می‌گیرد و ذهنش مثبت می‌شود و همین تغییر نگرش باعث پیشرفت او در زندگی می‌گردد، انسان‌های بزرگ نیز معتقد بودند که خدمت کردن بدون چشم‌داشت نفس انسان را تعالی می‌دهد و انسان را به خدا نزدیک‌تر می‌کند. خدمت صادقانه از روی محبت و عشق انجام می‌شود ولی خدمت اجباری از روی ناآگاهی و نرسیدن به دانایی مؤثر انجام میپذیرد.

آفَت خدمتگزاری :

خدمتگزاری مانند هر عمل دیگری  ممکن است در حین انجام و یا پس از آن، گرفتار آفات گردد چه بسا خدمتی در مرحله انگیزه و صحنه عمل، صحیح و خدایی انجام پذیرد از لحاظ شکل و قالب به شایستگی به فرجام برسد ولی پس از اتمام , گرفتار آفت و به ضدارزش تبدیل شود. مانند: بذری که در زمین آماده پاشیده می‌شود و به محصول دهی هم می رسد، اما پیش از بهره برداری دچار آفت می گردد. منت، همه جا محکوم است

 منت، نیشی است که نوش خدمت را از بین می‌برد. خداوند ضمن فرمان به انجام صدقه و انفاق، از هرگونه عملی که ارزش و مقدار آن را نابود سازد نهی می‌کند.

دست‌هایی که کمک میکنند مقدس تر از لبهایی هستند که دعا می‌کنند.

دست به قلم : مسافر عبدالله

تهیه : همسفر محمد


لینک های مرتبط: کنگره شصت نمایندگی اروند،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
ابراهیم دوشنبه 13 مرداد 1399 03:46
بسیار عالی بود آقا عبدالله درود برشما
ابراهیم دوشنبه 13 مرداد 1399 03:45
بسیار عالی بود آقا عبدالله درود برشما
مسافر محمود لژیون اول دوشنبه 13 مرداد 1399 00:36
اقا عبدالله عزیز استفاده کردم.ممنون.خسته نباشید به خدمتگزاران شعبه
مسافر محمد سعید شنبه 11 مرداد 1399 08:42
خیلی عالی اقا عبدالله
خداقوت به همگی خدمتگزاران شعبه مخصوصا بچه های وبلاگ
جمعه 10 مرداد 1399 09:47
سپاس وخداقوت به عبداله عزیز
محمدلژیون یک پنجشنبه 9 مرداد 1399 08:11
خدا قوت به آقا عبدالله
همسفر محمد چهارشنبه 8 مرداد 1399 21:28
خدا قوت آقا عبدالله
عالی بود
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات