هر آنچه در لژیون سردار میگذرد
پنجشنبه 16 آبان 1398 ساعت 15:19 | نوشته ‌شده به دست نمایندگی آبادان | ( نظرات )
Related image

هر ساختاری برای حفظ، رشد و توسعه خود نیازمند پارامترهایی است که ضعف یا قدرت این پارامترها باعث به وجود آمدن یا منحل شدن آن ساختار می‌گردد، در این میان لژیون‌های سردار یکی از پارامترهای حفظ، رشد و توسعه جمعیت احیای انسانی کنگره 60 هستند و البته هر لژیونی نیازمند راهنما و سکان‌داری است که هدایت آن را بر عهده داشته باشد و البته دیده‌بان علیرضا زرکش، فردی که با دقت نظر و صلاح‌دید بنیان کنگره برای انجام خدمت در این جایگاه برگزیده شد و در پی تقویت و استحکام آن برآمد
دیده‌بان علیرضا زرکش تقویت لژیون‌های سردار جزو وظایفش قرار گرفت، بنابراین آن را که زیر بخش قسمت مالی کنگره 60 بود به‌صورت مجزا درآورد و با مشورت، هدف‌گذاری کرد و با رفت و آمد به تمام نمایندگی‌های کشور، ساختار این لژیون را در تمام بخش‌ها ایجاد کرده و قوت بخشید.

در ادامه برای دانستن وظایفی که ایشان به عنوان دیده‌بان در لژیون سردار بر عهده دارد، چگونگی ایجاد تا ساختار کنونی به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه با هم می‌خوانیم.

 

وظایف و مسئولیت‌های شما به عنوان دیده‌بان لژیون سردار چیست؟

همه ما در کنگره 60 مسئولیت‌هایی داریم؛ سفر اولی و سفر دومی‌ها مسئولیت‌هایی را بر عهده دارند. در سفر دوم با توجه به شرایط افراد جایگاه‌های مختلفی به آن‌ها داده می‌شود. دیده‌بانی هم یک جایگاه آموزشی برای من است. یک سفر دومی تلاش می‌کند تا خودش را حفظ کند و از طرفی باید وظیفه خود را به بهترین شکل انجام دهد و  دانایی پیدا کند که آن وظیفه را چگونه انجام بدهد. زمانی که آقای مهندس و دیده‌بانان جایگاه دیده‌بانی را به من تفویض کردند، من مسئول لژیون سردار شدم. هماهنگی لژیون‌های سردار، دستور جلساتشان، تصویب قوانین جدید بابت رشد و توسعه لژیون سردار و آگاهی دادن نسبت به مشارکت اعضا در خصوص لژیون‌های سردار از اهم وظایف دیده‌بان لژیون سردار است. برای من مهم است که لژیون‌های سردار به بهترین شکل ممکن برگزار و اداره شوند. مهم‌تر از آن افزایش تعداد اعضای لژیون‌های سردار است و این امر منوط به رشد دانایی تک‌تک اعضای لژیون سردار است. در وهله اول من به عنوان یک سفر دومی و یکی از اعضای لژیون‌های سردار باید در این امر مشارکت کنم و در این خصوص دانایی خودم را بالا ببرم.

روند کار مدیریت لژیون‌های سردار در نمایندگی‌های کشور چگونه است؟

خوشبختانه در اکثر نمایندگی‌های کنگره60 لژیون‌های سردار برگزار می‌شود و مثل سایر لژیون‌ها به فعالیت می‌پردازند. لژیون‌های سردار ماهانه یک‌بار جلسه برگزار می‌کنند. از بین اعضا یک نفر به‌عنوان نگهبان و یک نفر به‌عنوان دبیر انتخاب می‌شود. نگهبان وظیفه انجام قوانین و هماهنگی بین اعضا را بر عهده دارد. دستور جلسات ثابت دارند و در خصوص آن در لژیون صحبت می‌کنند. به‌صورت هفتگی یا دو هفته یک‌بار از آن‌ها گزارش می‌گیریم، همچنین آن‌ها صورت‌جلسات را پر می‌کنند و برای ما می‌فرستند و میزان فعالیت اعضا و یا حضور اعضای جدید را گزارش می‌کنند.

آیا همه نگهبانان موظف‌اند به‌صورت ماهانه در جلسات ساختمان 20 شرکت کنند؟

نگهبانان نمایندگی‌های تهران حتماً باید شرکت کنند. در خصوص نمایندگی‌های شهرستان‌ها به علت بعد مسافت یا آن‌ها در جلسات شرکت می‌کنند و یا من به نمایندگی آن‌ها می‌روم.

 

لژیون سردار از چه تاریخی و با چه تفکری فعالیت خود را آغاز کرد؟ آیا قبل از تشکیل آن به شکل کنونی، اعضاء به چه صورتی در این مشارکت «مالی» شرکت می‌کردند؟

. وقتی کنگره شروع به توسعه کرد، سبد جلسات کنگره دیگر جوابگوی هزینه‌ها نبود. تعدادی از اعضا کمک مالی می‌کردند ولی بازهم این میزان از مشارکت جوابگوی تأمین هزینه‌ها نبود. ما برای حفظ و توسعه خودمان نیاز به منابع مالی داشتیم، بنابراین با راهکاری که آقای مهندس در نظر گرفتند، از حدود 5 – 6 سال پیش در چند شعبه لژیون مالی تشکیل شد. شعبه آکادمی، شادآباد و یک شعبه در اصفهان با تعدادی انگشت‌شمار. ، در آکادمی 4 – 5 نفر و در شادآباد هم همین تعداد بودند که نزدیک دو سال است نام آن به لژیون سردار تغییر کرده است. آقای مهندس یک حساب به نام حساب زمین کنگره60 انتخاب کردند و دیده‌بانان اولین اعضایی بودند که به این حساب پول واریز کردند، بعد اعضای دیگر این کار را انجام دادند. چیزی به‌عنوان لژیون وجود نداشت اما در ادامه با منسجم شدن فعالیت‌ها، لژیون‌های سردار شکل گرفت. در حال حاضر ما 900 نفر اعضای لژیون سردار داریم که در نمایندگی‌های مختلف فعالیت می‌کنند.

 

مبالغ جمع شده در جشن گریزان سال قبل چقدر بود و صرف چه مواردی گردید؟

حدود 10 میلیارد تومان جمع شد که تقریباً 5 میلیارد آن مشارکت اعضا لژیون سردار و باقی آن مشارکت دیگر اعضاء بود. تمامی مبالغ صرف حفظ، توسعه و نگهداری کنگره می‌شود. بیشترین هزینه‌ها صرف خریداری زمین و توسعه ساختمان‌های کنگره می‌شود. 10 میلیارد تومان برای یک خانواده پول زیادی است؛ ولی برای 70 هزار نفر این مبلغ، پولی نیست. من به‌عنوان دیده‌بان و عضو لژیون سردار آن‌قدر به کنگره اعتماد و ایمان دارم که هیچ‌وقت سؤال نمی‌کنم که این پول صرف چه چیزهایی می‌شود؛ چون روز اولی که ما وارد کنگره می‌شویم به ما نمی‌گویند که هزینه‌های ساختمان و آب و برق و گاز از کجا تأمین می‌شود و کنگره برای تازه واردین کاملاً رایگان است. واقعیت امر این است که کنگره در حال توسعه است و این توسعه نیاز به هزینه دارد؛ کنگره زمین می‌خواهد، باید خود را در مجامع علمی مطرح کند، باید درزمینهٔ ورزشی فعالیت کرده و خود را مطرح کند. کلام باید بُرنده باشد و پشت این کلام باید انرژی باشد و این انرژی همان پول است. نکته مهم این است که من اگر در لژیون سردار فعالیت می‌کنم باید چشم‌بسته این کار را انجام بدهم و کاملاً به کنگره ایمان داشته باشم.

آیا درحال حاضر در تمامی نمایندگی‌های کشور لژیون سردار تشکیل می‌شود؟

در همه شعبه ما عضو لژیون سردار داریم. تمهیداتی که آقای مهندس اندیشیده‌اند این است که اگر نمایندگی می‌خواهد احداث شود همان‌طور که باید ایجنت، راهنما ،مرزبان وکمک راهنمای خانواده داشته باشد حتماً باید عضو لژیون سردار هم داشته باشد. آقای مهندس می‌گویند که اگر قرار است فرزندی به دنیا بیاید، با گوش، چشم، لب و دهان و کامل به دنیا بیاید تا سریع‌تر رشد کند و نیازی به ریکاوری نداشته باشد. البته لازم است که  برخی شعب در این زمینه فعالیت بیشتری داشته باشند. اصلاً مهم نیست که شما کجای ایران زندگی می‌کنید، مهم این است که بچه‌های آن شعبه یک پنجم کم کردن،کمک راهنما شدن، مرزبان شدن و خدمت مالی کردن را درک کنند.

 

در لژیون سردار از واژه‌ای به نام «دنور» استفاده می‌شود، کمی در ارتباط با آن برایمان توضیح دهید؟

سال قبل آقای مهندس در آکادمی استاد جلسه بودند و در آنجا از واژه دنور استفاده کردند. دنورها کسانی هستند که توانمندند و از جان و مالشان می‌گذرند. دنور صفت بخشندگی را به تصویر می‌کشد، هنوز هم در دنیا از این نشان استفاده می‌شود ولی نشان دنور به تعداد کمی تعلق می‌گیرد. آقای مهندس این صفت بخشندگی را به کسی دادند که مبلغ 50 میلیون تومان به بالا به کنگره اهداء کند. بعضی افرادی که به کنگره 60 زمینی را اهدا کرده باشند هم از آقای مهندس نشان دنور را دریافت خواهند کرد.  واقعیت امر این است که یک میلیارد کارت کشیدن دل بزرگی می‌خواهد و یک جایی آدم‌ها باید دلشان را بزرگ کنند و کنگره این کار را می‌کند. فردی که می‌تواند از این مبلغ بگذرد به یک توانایی رسیده است و آن بخشیدن برای بخشیدن و محبت کردن برای محبت کردن است.

 

در حال حاضر چند نفر عضو دنور داریم؟ آیا امسال تعداد این افراد بیشتر خواهد شد؟

ما 10 دنور داریم که مسافر هستند و امسال یک دنور همسفر هم به این تعداد اضافه می‌شود.

در پیامی مطرح می‌شود که سرنوشت هیچ قومی تغییر نمی‌کند مگر آن قوم خواسته‌های نامعقولش را کنار بگذارد. اعتقاد کنگره این است که بایستی رشد در شعب کنگره اتفاق بیفتد. علم کنگره یکسان است اما اعضای یک شعبه در هر جهتی که حرکت کنند دست خودشان است و اعضای هر شعبه در پایداری و بقا و توسعه و حفظ شعبه خود تلاش می‌کنند. اعضای لژیون مالی حفظ‌کننده مکان و جایگاه آن شعبه هستند. دنورها در شعب مثل میخ‌های محکمی هستند که باعث استحکام آن می‌شوند. خیلی از شعب هرسال به جایی دیگر نقل‌مکان می‌کنند، وقتی در یک شعبه یک دنور و اعضای لژیون سردار باشند، آن‌قدر آن شعبه قوی خواهد شد که خودش مستقل بتواند یکجایی را اجاره کند و یا جایی را بخرند و بسازند. البته در کنار اعضای لژیون سردار، سایر اعضا هم از اهمیت خاصی برخوردارند. اگر سال گذشته ما 10 میلیارد جمع کردیم، از این مبلغ 5 میلیارد را اعضای لژیون سردار دادند، بقیه را دیگر اعضا پرداختند.

 

آیا تا به حال شرح وظایف لژیون سردار به‌صورت نوشتار، منتشر شده است؟

بله این قوانین مکتوب شده و پس از بررسی‌های لازم در حال در اختیار آقای خدامی – دیده‌بان تحقیقات کنگره 60 – قرار گرفته است تا ایشان این قوانین را ضمیمه جزوه شرح وظایف کنند.

حدود 2ماه است که لژیون‌های سردار در پارک طالقانی  برگزار می‌شود، هدف از برگزاری آن چیست؟

دلیل اصلی تشکیل این جلسات استفاده از اعضایی است که بنا به دلایلی نمی‌توانند در جلسات شعب حضور داشته باشند و از آنجایی که پارک طالقانی به‌عنوان یکی از شعب کنگره 60 تلقی می‌شود، با مشورت آقای مهندس تصمیم بر این گرفته شد که از جمعه‌ها ساعت 7 تا 8:30 صبح لژیون‌های سردار در این نمایندگی برگزار شود. هر هفته یکی از شعب تهران مسئول برگزاری جلسات است. در این جلسات اعضا از مشارکت‌های یکدیگر استفاده می‌کنند. از طرفی شرکت در این جلسات باعث آشنایی بیشتر اعضای لژیون سردار و نیز جذب اعضای جدید است.

 

با توجه به نزدیک شدن جشن گریزان، خبرهایی از شما روی سایت منتشر شد که از نمایندگی‌های مختلف بازدید داشتید؛ لطفاً کمی از وضعیت و شرایط آن‌ها بگویید؟

بچه‌های کنگره خیلی باهوش‌اند و حرف حق را می‌شنوند،  کافی است که یک نفر آن‌ها را راهنمایی کند. من به شعب مختلف می‌روم و با اعضای لژیون سردار  و راهنمایان در خصوص اهمیت بحث مالی صحبت می‌کنم. من به 70% از شعب کنگره رفته‌ام؛ بعضی از شعب قوی‌تر و بعضی درزمینهٔ خدمت مالی باید فعالیت بیشتری بکنند. برای من به‌عنوان دیده‌بان این قسمت خیلی جالب است که وقتی به شعب می‌روم، با سه نوع تفکر مختلف برخورد می‌کنم. گروه اول می‌گویند که کنگره به ما کمک کند تا ما ساختمانی را بگیریم و یا صندلی و ... بخریم؛ اما گروه دوم  می‌گویند که ما خودمان هزینه خودمان را می‌دهیم؛ جالب اینجاست که بعضی شعب می‌گویند که ما خدمت می‌کنیم برای دیگران؛ ما خدمت مالی خود را انجام می‌دهیم و کنگره هر جا که صلاح دانست هزینه کند. من فکر می‌کنم که تفکر گروه آخر بهترین تفکر برای خدمت در مالی باشد که ما خدمت می‌کنیم برای خدمت؛ می‌بخشیم برای بخشش.

 

در پایان اگر صحبتی دارید بفرمایید:

چند هفته دیگر جشن گریزان برگزار می‌شود و ما نباید یادمان برود که چه اتفاقی افتاد که امروز حالمان خوب است. علمی که کنگره جاری کرده است، تماماً محبت است و همه ما از این محبت داریم سیراب می‌شویم. یکجایی باید بتوانم بخشش و گذشت را تجربه کنم. اصلاً لزومی ندارد که کمک من از یک عددی بالاتر برود تا بخشندگی را احساس بکنم. به اعتقاد من همه آدم‌ها در هر شرایط زمانی، مکانی و مالی قرارگرفته‌اند می‌توانند بخشند باشند؛ هر کس در حد توان خودش. آقای مهندس میگویند که اگر ببخشی، اگر خود را هرس بکنی، زیبا می‌شوی و این‌یک حقیقت است. اگر کسانی دیروز این بخشش را برای کنگره انجام دادند و امروز هم انجام می‌دهند، یعنی حقیقتی پشت آن بوده است. اگر فهم این قضیه برای اعضا روشن بشود، این کار را با لذت انجام می‌دهند. من توصیه می‌کنم در هفته گریزان همه اعضا با تمام قدرتشان پیش بروند. فراموش نکنیم که خداوند در امر بخشش، گذشت و محبت کردن می‌گوید که شما دارید با من معامله می‌کنید و خداوند هیچ‌وقت آن را فراموش نمی‌کند. هیچ نفسی بار نفس دیگر را به دوش نمی‌کشد، پس همسفران و مسافران هرکدام برای خودشان مشارکت کنند.
ما موظفیم از خودمان، از خانواده‌مان و از رهایی‌مان محافظت کنیم. کسانی که از دیگران محافظت می‌کنند، دیگران هم از آن‌ها محافظت می‌کنند، این‌یک قانون است. اگر می‌خواهیم بی‌حساب و کتاب از نعمت‌های خداوند ببریم، باید بی‌حساب و کتاب ببخشیم.
بچه‌های کنگره هرسال شگفتی می‌آفرینند و من مطمئنم که امسال هم این اتفاق می‌افتد. دنورها باید چهارگوشه این ساختار را به زمین محکم کنند. حتماً در شعب تعداد اعضای لژیون سردار دوچندان خواهد شد و من مطمئنم گروه خانواده شگفتی‌ساز گریزان امسال خواهند بود.

 

WWW.C60.IR

مسافر سهند

نگارنده: همسفر اکرم

 
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic